Korlátok a gondolataidban

Korlátozó hiedelmek – Hogyan tartsanak vissza, és hogyan szabadulhatsz meg tőlük?

Mindannyiunk életében vannak olyan gondolatok és hiedelmek, amelyek meghatározzák döntéseinket, viselkedésünket és eredményeinket. Vannak azonban olyan hiedelmek, amelyek nem támogatnak bennünket, sőt, épp ellenkezőleg: visszatartanak a fejlődéstől. Ezeket nevezzük korlátozó hiedelmeknek.

Lássuk mik is ezek.

A korlátozó hiedelmek olyan mélyen gyökerező meggyőződések, amelyek akadályozzák az egyéni fejlődést, csökkentik az önbizalmat és leszűkítik a lehetőségeket. Tipikus példák lehetnek:

  • „Nem vagyok elég jó!”
  • „Úgysem fog sikerülni!”
  • „Nekem ez nem megy!”
  • „A pénz csak a szerencséseknek jön könnyen!”
  • „Nem vagyok elég tehetséges!”

Benned felmerültek már ezek a gondolatok valaha? Ezek a hiedelmek általában nem a valóságot tükrözik, hanem az egyéni tapasztalatok, neveltetés vagy társadalmi elvárások következtében alakultak ki. Nagyon sokan nem hiszik el magukról, hogy mennyi mindenre lennének képesek.

Hogyan és miért alakulnak ki a korlátozó hiedelmek?

A legtöbb a gyermekkorban vagy fiatalkorban gyökerezik. A környezetünk – szülők, tanárok, barátok és a média – hatással van arra, hogy miként érzékeljük önmagunkat és a világot. Ha például egy gyerek folyamatosan azt hallja, hogy „te nem vagy jó matekból”, akkor azt is el fogja hinni, hogy képtelen matematikai feladatokat megoldani.

A múltbeli kudarcok, negatív élmények és a társadalmi normák szintén erősítik ezeket a hiedelmeket. Az emberek hajlamosak azokat az információkat keresni, amelyek megerősítik a meglévő hiedelmeiket (ezt nevezzük megerősítési torzításnak), így a korlátozó hiedelmek egyre mélyebben beépülnek a gondolkodásunkba.

Hogyan hatnak az önbizalomra és a teljesítményre?

A korlátozó hiedelmek közvetlen hatással vannak az önbizalmunkra és teljesítményünkre. Ha valaki úgy gondolja, hogy nem képes egy adott dologra, akkor nem is fogja megpróbálni, vagy ha igen, akkor félgőzzel teszi, és hamarabb feladja. Ez pedig egy önbeteljesítő jóslatként működik: mivel nem fektet bele kellő energiát, a kudarc igazolja a korábbi hiedelmét és elindul a lefelé tartó spirál.

Az alacsony önbizalom miatt az emberek gyakran halogatnak, alulértékelik önmagukat, és nem merik kihasználni a lehetőségeket. Ennek következménye, hogy nem érik el céljaikat, és folyamatosan azt érzik, hogy megrekedtek.

Hogyan szabadulhatsz meg a korlátozó hiedelmektől?

A korlátozó hiedelmek leküzdése nem megy egyik napról a másikra, de néhány módszer segíthet:

  1. Tudd beazonosítani a korlátozó hiedelmeidet – Írd le azokat a gondolatokat, amelyek akadályoznak a fejlődésben, és vizsgáld meg, honnan erednek.
  2. Kérdőjelezd meg őket – Tedd fel magadnak a kérdést: „Ez tényleg igaz?” Sokszor rájössz, hogy nincs rá valós bizonyíték.
  3. Cáfold meg őket – Keress olyan ellenpéldákat, amelyek bizonyítják, hogy a hiedelem nem helytálló.
  4. Cseréld le támogató hiedelmekre – Ha például azt gondolod, hogy „nem vagy elég jó”, cseréld le arra, hogy „minden nap fejlődöm és tanulok”.
  5. Vizualizáció és pozitív megerősítés – Képzeld el, hogy már elérted a célodat, és ismételgesd magadnak a támogató gondolatokat.
  6. Kérj segítséget tőlem – Én, mint coach segíteni tudok abban, hogy hatékonyabban és gyorsabban felismerd és legyőzd a korlátozó hiedelmeidet.

Hogyan tudok segíteni?

Speciális kérdésekkel, coaching technikákkal és célzott gyakorlatokkal segítek abban, hogy:

  • tudatosítsd a saját korlátozó hiedelmeidet,
  • megtaláld azok forrását,
  • új, támogató gondolatokkal helyettesítd őket,
  • erősítsd az önbizalmadat,
  • magabiztosabban hozd meg a döntéseidet.

Ha úgy érzed, hogy a korlátozó hiedelmeid miatt nem tudsz előrelépni az életedben, és szeretnéd gyorsabban és hatékonyabban megszabadulni tőlük, egy coaching folyamat jelentheti a megoldást. Keress meg, és segítek elindulni a változás útján!

Jelentkezni tudsz a sugoeditcoach@gmail.com e-mail címen, vagy ITT a kapcsolat menüpontban az űrlap kitöltésével.
Az első ingyenes bemutatkozó alkalomról ITT tudsz olvasni.

Szóljon hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük